Як підтвердити трудовий стаж та все ж таки отримати пенсію » Благодійний Фонд Гореніе
Змінити Мову
» » Як підтвердити трудовий стаж та все ж таки отримати пенсію

Як підтвердити трудовий стаж та все ж таки отримати пенсію

Як підтвердити трудовий стаж та все ж таки отримати пенсію

У 2000 році Пенсійний фонд України запровадив персоніфікований облік відомостей про застрахованих осіб. До цього рішення трудовий стаж підтверджувала трудова книжка. Однак, її відсутність, як і відсутність в ній або неточність даних – поширена в Україні проблема. Юрист Всеукраїнського благодійного фонду “Горєніє” Світлана Гаврилюк про те, що робити у таких випадках, щоб підтвердити трудовий стаж.

Трудовий стаж. За відсутності трудової книжки, а також коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться помилки, для підтвердження трудового стажу приймаються:
 • довідки. Підтвердження, що людина працювала на підприємстві у конкретний період;
 • виписки із наказів про прийняття на роботу та звільнення;
 • особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати,
 • посвідчення співробітника підприємства;
 • характеристики із місця роботи, що підтверджують факт працевлаштування;
 • письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання,
 • інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Трудовий стаж можна встановити на підставі й інших документів, виданих архівними установами. Перелік архівних установ знайдете тут - http://www.archives.gov.ua/.

Стаж навчання. У вищих навчальних та професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, а також стаж підготовки в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі підтверджується:
 • дипломами,
 • посвідченнями,
 • свідоцтвами,
 • довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

За відсутності таких відомостей, приймаються довідки про тривалість навчання в закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Тимчасова непрацездатність. Якщо вона розпочалася в період роботи, її тривалість встановлюється на підставі довідок, виданих за місцем працевлаштування.

Час догляду за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який, за висновком медичного закладу, потребує постійного догляду, встановлюється на підставі:
 • акту обстеження фактичних обставин здійснення догляду. Він складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання або реєстрації, сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів;
 • документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей-інвалідів).


Відсутність документованих доказів. Розглянемо ситуацію, коли документи неможливо отримати через військові дії, стихійні лиха, аварії, катастрофи та інші надзвичайні ситуації. Перепонами також можуть стати ліквідація підприємства або відсутності архівних даних з інших причин. У такому разі трудовий стаж встановлюється на підставі показань не менше ніж двох свідків, які спільно працювали із заявником на одному підприємстві або в одній системі. Вони повинні мати документи, що підтверджують їх роботу на час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. Встановленим вважається період, що підтвердили не менше ніж два свідки.

Оформлення документів. Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, потребують підпису посадової особи і засвідчення печаткою, у разі її наявності. У випадках, коли в документі про стаж вказано лише роки, без зазначення точних дат, датою вважається 1 липня відповідного року. Якщо не зазначено число місяця, їм вважається 15 число. Якщо ПІБ, зазначені в документі, не збігаються з ПІБ у паспорті або свідоцтві про народження заявника, факт приналежності цього документа можна встановити у суді.

Важливо! Будь-який документ, виданий на тимчасово окупованій території, та тимчасово непідконтрольній території України, є недійсним і не створює правових наслідків. У такому випадку підтверджувати факт трудової діяльності необхідно у суді.

За будь-яких питань - звертайтесь до юристів Всеукраїнського благодійного фонду «ГОРЄНІЄ»:

Skype:
yurist.gorenie.dp
yurist.gorenie.zp
yurist.gorenie.dn
yurist.gorenie.kh

Гарячалінія та Viber для усіхрегіонів: 050 044 56 01.
Kyivstar: 068 569 93 06,
Lifecell: 073 106 34 67.

Матеріал підготовлено Благодійною організацією «Всеукраїнський благодійний фонд «ГОРЄНІЄ» в межах реалізації гранту, наданого Проектом Ради Європи “Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні”.
Украина онлайн Рейтинг@Mail.ru