Роз’яснення норм законодавства » Благодійний Фонд Гореніе
Змінити Мову
» » » Роз’яснення норм законодавства

Роз’яснення норм законодавства

Роз’яснення норм законодавства

1. Як відбувається розселення ВПО після виїзду з окупованих територій?

- Сьогодні будь-хто – пенсіонер чи мама з маленькими дітьми, чоловіки, які хочуть працювати – може переїхати на контрольовану територію. Їх обов’язково зустрінуть працівники штабу, служби надзвичайних ситуацій. Буде запропонована можливість поселення, і далі в роботу включаються всі інші соціальні служби.
- Для вирішення питань, пов'язаних з тимчасовим перебуванням, слід звертатися за телефоном УРЯДОВОЇ "ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ" (БЕЗКОШТОВНО ЦІЛОДОБОВО): 0 800 507 309 або до Міжвідомчого координаційного штабу з питань, пов’язаних із соціальним забезпеченням громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції за телефонами «101», (044) 247-30-02, (044) 247-32-92. Адреса штабу м. Київ, вул. Гончара, 55 а
- Інформація про наявність вільних місць для розміщення уточнюйте на сайті vpo.gov.ua
- Міністерство соціальної політики випустило чотири дорожніх карти, де можна знайти всі адреси та телефони для отримання довідкової інформації щодо розселення, отримання роботи та інших питань. Шукайте дорожні карти в електронному доступі на сайті vpo.gov.ua.


2. Який порядок проходження реєстрації для отримання соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам?

- В Управління соціального захисту населення необхідно подати заяву встановленого зразку та паспорт. У разі втрати паспорту необхідно звернутися у відділ Державної міграційної служби для відновлення документу.
- Довідка видається у день подання заяви, і підписується представником управління соціального захисту населення.
- На довідці проставляється печатка уповноваженого органу, а саме Управління соціального захисту
- Відомості про неповнолітніх осіб, які переміщуються разом з батьками або членами сім'ї, зазначаються у довідці одного із заявників.
- У разі зміни місця тимчасового перебування та звернення заявника за видачею довідки до іншого уповноваженого органу, раніше видана довідка вилучається і вносяться відповідні зміни до Бази даних.
- У разі втрати або псування довідки, замість неї уповноважений орган видає дублікат на підставі заяви особи, яка переміщується.
- Реєстраційні органи не мають права вимагати ніяких додаткових довідок з місця проживання про факт проживання – це є поза нормами і порядком постанови. У разі порушення та зі скаргами звертайтеся за телефоном урядової гарячої лінії (безкоштовно і цілодобово) 0 800 507 309.
- Якщо ВПО проживають компактно у спеціальних закладах (санаторіях, гуртожитках тощо), туди зорганізується виїзд спеціальних виїзних груп, які проводять їх реєстрацію.


3. В які терміни повинні зареєструватися внутрішньо переміщені особи, щоб отримувати соціальну допомогу?

Щодо виплати грошової допомоги на проживання, в тому числі на оплату житлово-ком послуг, то обмежень терміну немає.
Щодо виплати пенсій та всіх соціальних виплат, на які ВПО мали право ДО зміни місця проживання:

- для тих, хто виїхав з тимчасово окупованої території після 28 листопада, виїжджає зараз та буде виїжджати в майбутньому, термін реєстрації нічим не обмежується.


4. Що робити внутрішньо переміщеним особам, якщо втрачений паспорт? Чи є документи для ідентифікації особи, які можуть бути альтернативою паспорту для реєстрації?

- Ні, тільки паспорт може підтвердити особу громадянина, що звернувся за наданням соціальної допомоги як внутрішньо переміщена особа. У разі втрати паспорту треба звернутися у відділ Державної міграційної служби для відновлення документу.


5. Яку суму грошової допомоги призначають для покриття витрат на проживання внутрішньо переміщеним особам?

Розмір щомісячної грошової допомоги на одну особу становить:
- 884 грн. для непрацездатних осіб
- 442 грн. для працездатних осіб

Загальна сума допомоги на сім’ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї та не може перевищувати 2 400 гривень.


6. Які умови призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання внутрішньо переміщеним особам?

- Грошова допомога надається особам, які зареєструвалися у підрозділі Управління соціального захисту населення та мають довідку внутрішньо переміщеної особи.
- Допомога призначається на термін не більше ніж 6 місяців з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку (включно)
- Допомога призначається на сім‘ю та виплачується уповноваженій особі - за умови надання їй згоди від інших членів сім‘ї про виплату цій особі суми нарахованої допомоги
- Розмір отриманої грошової допомоги не оподатковується і не враховується в сукупному доході сім‘ї при призначенні інших видів державної соціальної допомоги


7. Коли почнуть надходити виплати на проживання для внутрішньо переміщених осіб?

- Згідно з Постановою №509, людина, яка зареєструвалася як ВПО, може в цей же день подати заяву на призначення виплати на проживання. Органи соц. захисту населення не більше 10 днів розглядають цю заяву та приймають рішення про призначення цієї допомоги.
- Виплати здійснюються та поступають на рахунки ВПО з 14 листопада 2014 року. До 12 листопада, МСП збирало заявки.

8. У якому випадку внутрішньо переміщеним особам може бути відмовлено у наданні компенсації на проживання?
- Порядок передбачає, що у компенсації може бути відмовлено тим людям, які:
• мають своє житло поза зоною АТО;
• мають на банківському рахунку на суму більше, ніж 10 розмірів мінімальної зарплати;
• мають 2 або більше автомобіля.
- Зараз МСП аналізує всі випадки відмов та планує ініціювати пропозиції щодо зняття деяких обмежень. Наприклад щодо наявності автомобіля – люди, які втекли з зони АТО, мали авто, але їм наразі не відомо його місце перебування.


9. В якому порядку відбуваються бюджетні та соціальні виплати для людей, що досі проживають на території так званих «ЛНР» та «ДНР».

- На неконтрольованих українською владою територіях виплати у багатьох випадках не здійснюються з червня-липня з причин відсутності гарантій щодо доставки виплат особисто тим громадянам, яким вони належать. На цих територіях не працює банківська система, не працює “Укрпошта”, інші установи. З 01 грудня офіційно відмінено всі бюджетні та соціальні виплати для тих, хто знаходяться на території так званих «ЛНР» та «ДНР».
- Проте, всі виплати нараховуються. Якщо людина переїжджає з неконтрольованої території на контрольовану, то вона за місцем нового проживання звертається до Пенсійного Фонду, органів соціального захисту, інших фондів соціального страхування, і їй переводять ці кошті в найкоротший термін – наразі 6-10 днів. Для цього необхідно стати на облік в Управлінні соціального захисту населення за новим місцем перебування особи.


10. Як відбувається виплата пенсій на окупованих територіях?

- Пенсіонерам проводяться нарахування щомісячно. Як тільки людина виїжджає на контрольовану територію або територія переходить під контроль української влади, пенсія буде виплачена за весь період, без будь-яких перерв.
- Всі пенсіонери, які перебувають на території контрольованій Україною ставляться на облік. МСП та Пенсійний Фонд переводять електронні справи з неконтрольованої території і проводять виплату пенсій за весь період, включаючи період перебування пенсіонера на неконтрольованій території.

- З моменту переїзду люди мають зареєструватися як переміщені особи. Після цього їм будуть продовжені виплати за місцем перебування.


11. З 10 жовтня 2014 року, змінився порядок компенсацій за проживання внутрішньо переміщеним особам у спеціалізованих закладах. Чи мають ВПО покинути такі заклади (санаторії, гуртожитки тощо), які оплачувала держава?

- ВПО можуть продовжувати там проживати, якщо дозволяють умови та адміністрація закладу, але вони мають далі оплачувати самостійно своє проживання в цих санаторіях, оскільки з 10 жовтня 2014 року гроші, які виділяються на компенсацію проживання є цільовою допомогою на проживання, в т.ч. на виплату житлово-комунальних послуг – їх отримує не заклад проживання, а напряму ВПО. Водночас, якщо санаторії фінансуються благодійними організаціями, можуть бути випадки, коли оплата за проживання з ВПО не вимагається адміністрацією закладу.
- З моменту отримання такої допомоги, ВПО можуть самі вибирати собі помешкання, яке б відповідало їхнім вимогам та можливостям з урахуванням цільової допомоги.


12. Як отримати виплати по лікарняних у зв’язку із вагітністю та пологам для внутрішньо переміщених осіб, які не розривали трудові відносини з роботодавцем, який залишився на окупованих територіях?

- 1 жовтня 2014 року прийнято рішення КМУ № 531, яке надало право і зобов’язало Правління Фондів соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і страхування від нещасного випадку на виробництві здійснювати такі виплати у випадку, коли зв’язку з роботодавцем немає, через свої робочі органи за місцем перебування ВПО.
- Після реєстрація як ВПО, вагітна жінка зможе отримати допомогу по вагітності та пологах у робочих органах цього Фонду за місцем тимчасового проживання.
- Дія постанови розповсюджується на осіб, у яких вагітність та пологи настали до моменту виїзду з території проведення АТО, а також протягом 30 тижнів з дати переміщення, та у яких у зв’язку з проведенням АТО не було можливості надати листок непрацездатності своєму роботодавцю для розрахунку та виплати матеріального забезпечення.
- Допомога по вагітності та пологах надаєтьсяза умови подання документів, що підтверджують право на її надання, а у разі відсутності таких документів – на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. У разі відсутності у зазначеному Реєстрі необхідних відомостей допомога по вагітності та пологах буде надаватися виходячи з мінімальної заробітної плати з наступним перерахунком у разі надходження інформації, що впливає на розмір вже виплаченого матеріального забезпечення.


13. Чи може бути відмовлено людині у реєстрації як внутрішньо переміщеної особи, якщо вона виїхала з меж окупованих територій ще до того, як українська влада втратила над ними контроль і не може повернутися назад?

- Постановою не передбачена видача довідки ВПО людям, що виїхали з меж окупованих територій до початку проведення АТО.


14. Що робити людям, які виїхали за межі проведення АТО та залишили там трудові книжки, в яких зазначений стаж роботи? Що їм робити, щоб поновити трудові книжки?

- Для внутрішньо переміщених осіб дублікат видається на підставі заяви працівника та отриманої ним у письмовому вигляді інформації зі штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації про виникнення надзвичайної ситуації або Антитерористичного центру при Службі безпеки України про проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник, що надається в довільній формі.
- Дублікат трудової книжки може бути виданий за новим місцем роботи у зв’язку з відсутністю доступу до трудової книжки працівника внаслідок проведення антитерористичної операції на території попереднього місця роботи.
- У разі відновлення доступу до трудової книжки записи з дубліката про періоди роботи переносяться до трудової книжки.


15. Чи правда, що з 31го грудня на території так званих «ЛНР» та «ДНР» припиняють роботу всі відділення Ощадбанку?

21 листопада 2014 року Ощадбанк зробив офіційну заяву про те, що переводить Донецьку і Луганську філії до Краматорська й Сєверодонецька і одночасно посилює роботу свої відділень в прифронтових районах Донбасу.
Були прийняті постанови згідно яких, припинення обслуговування банками рахунків, у т. ч. карткових, відкритих суб'єктам господарювання всіх форм власності та населенню на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях.

На 24 листопада Ощадбанком вже не проводилися фінансові операції в Донецьку, Луганську, Макіївці, Єнакієво, Горлівці, Ровеньках, Краснодоні, Антрациті, Алчевську та інших населених пунктах в район проведення АТО.

Ощадбанк створив окрему лінію для дзвінків з Донецької та Луганської областей:
0-800-210-800 (безкоштовна, цілодобова).


16. Чи відключать від обслуговування всі електронні картки українських банків в зоні АТО?

Власники карткових рахунків можуть поповнювати карткові рахунки та отримувати готівкові кошти з рахунків у будь-якому банкоматі та/або відділенні АТ «Ощадбанк» на території України з використанням картки.


17. Як людям, що змушені виїхати із зони проведення АТО сплачувати рахунки за комунальні послуги, які продовжують надходити?

- Якщо ж квартирні засоби обліку не встановлено, то оплата споживачем має здійснюватися:
o або відповідно до показань будинкового засобу обліку води чи тепла;
o або відповідно до норм, затверджених органами місцевого самоврядування (у разі відсутності будинкових засобів обліку).
- В той же час варто зазначити, що споживач має право на:
o несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
o зменшення розміру плати у разі:
• надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання;
• тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї на підставі письмової заяви споживача та офіційного документа, що підтверджує його/їх відсутність (довідка з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, відбування покарання);
o несплату вартості послуг за період тимчасової відсутності споживача і членів його сім'ї (у разі відключення виконавцем холодної та гарячої води і опломбування запірних вентилів у квартирі(будинку садибного типу) та відновлення надання послуг шляхом зняття пломб за свій рахунок протягом доби згідно з письмовою заявою.


18. Як оплатити житлово-комунальні послуги споживачам, які тимчасово залишили свої домівки?

1) Необхідно знати розрахунковий рахунок підприємства-виконавця послуг - банківські реквізити, які зазначаються у договорі про надання послуг;
2) У разі відсутності інформації у споживача щодо розрахункового рахунку, необхідно з’ясувати цю інформацію зв’язавшись з підприємством-виконавцем(отримати інформацію на сайті підприємства або за телефоном);
3) Отримати від виконавця інформацію про умови оплати житлово-комунальних послуг, враховуючи форс-мажорні обставини;
4) Обов’язково зберегти чек (копію квитанції про оплату)


19. Чи потрібно сплачувати послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій

- Послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій надаються споживачам не залежно від їх присутності у будинку (прибирання прибудинкової території, вивезення побутових відходів та ін.).
- Оплата споживачем послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій здійснюється з урахуванням загальної площі його квартири.
- Чинним законодавством України не передбачено механізму зменшення розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі тимчасової відсутності споживача. Тому власники квартир мають оплачувати послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, якщо вони фактично надаються обслуговуючою організацією для будинку.


20. Чи буде стягнуто пеню за несвоєчасну сплату рахунків за житлово-комунальні послуги?

Запроваджено мораторій на нарахування пені за несвоєчасне внесення платежів за житлово-комунальні послуги. Зокрема, передбачено скасування пені за несвоєчасне внесення платежів за житлово-комунальні послуги (водопостачання, газ, електро- і теплоенергія, водовідведення, утримання і експлуатація житла та прибудинкових територій, сміттєзбирання, ліфтове господарство), нараховану громадянам України, які проживають у населених пунктах, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція,

Кошти, стягнуті з громадян України у вигляді пені за несвоєчасне внесення платежів за житлово-комунальні послуги у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, зараховуються у майбутні платежі за житлово-комунальні послуги.


21. Яким чином сформований бюджет МОЗ на 2015 рік з урахуванням питання ВПО?

- Бюджет МОЗ формується з розрахунку потреби конкретного регіону. Цього року регіони в яких сконцентрована певна кількість ВПО подали запит із їх урахуванням.
- У проекті Державного бюджету України на 2015 рік передбачено медичну грошову допомогу місцевим бюджетам з державного бюджету на функціонування закладів охорони здоров'я обсягом 44,4 млрд. грн., що на 1,3 млрд. грн. (2,9%) більше від затверджених видатків місцевих бюджетів на охорону здоров’я у поточному році (2014 р. – 43,1 млрд. грн.) та на 29,3 млн. грн. (39,7%) менше від потреби, яка на 2015 рік складає 73,7 млрд. гривень.


22. Згідно з Постановою уряду №595, медичні установи Луганської та Донецької областей мають бути переведені до інших регіонів. Яким чином це має відбуватися? Чи будуть вони переведені разом зі своїми бюджетами?

- Більшість обласних закладів в Луганській області вже переведені до Сєверодонецьку. В Донецькій області розглядається можливість переведення високоспеціалізованих медичних закладів до Маріуполя і Слов'янська, так як саме в цих містах є велике скупченням населення.
- 2 медичні університети, а саме Донецький національний медичний університет м.. М. Горького та Луганський державний медичний університет вже були переведені.
- На 20.12.2014 року серед офіційно зареєстрованих ВПО понад 1200 лікарів, які працевлаштовані.
- Для того, щоб отримати нове робоче місце медичним працівникам, які покинули свої робочі місця на території так званих «ЛНР» та «ДНР», необхідно звернутися до МОЗ. Телефон для довідок: 044 – 227 – 41 – 75.
- У випадку відсутності у працівників закладів охорони здоров'я, які переміщуються із зони АТО, окремих документів, необхідних для працевлаштування, ними може бути використана інформація Автоматизованої бази даних медичних, фармацевтичних та науково-педагогічних працівників, яка функціонує у сфері охорони здоров'я.
- Для звернень лікарів доступна детальна інформація на сайті МОЗ:
- http://www.moz.gov.ua/ua/portal/medics_moved_from_ato_txt.html


23. Чи очікується у 2015 році нестача кадрів у сфері медичного обслуговування по різних областях України внаслідок збільшення населення областей за рахунок ВПО?

- Наднормового кадрового навантаження у регіонах найбільшого накопичення ВПО не буде, тому додаткові працівники не будуть потрібні, тільки збільшене фінансування.
- По всій прифронтовій зоні (Маріуполь, Краматорськ, та інші міста) працюють посилені лікарсько-сестринські бригади з числа добровольців.


22. Які документи повинен пред'явити переселенець при зверненні за медичною допомогою щодо народження дитини? Скільки буде коштувати обслуговування та такі медичні послуги для ВПО?

- Відповідно до чинного законодавства, пологи відносяться до невідкладної допомоги та надаються відповідними закладами охорони здоров’я, куди звернувся пацієнт, в тому числі ВПО. Вони є безкоштовними в межах бюджетного фінансування закладу.
- Єдиним документом, підтверджуючим статус ВПО, є довідка з регіонального штабу, або витяг з реєстру ВПО. Ніяких інших документів не потрібно. Бажана наявність амбулаторної карти, але не обов’язково – її можна оформити за місцем звернення.
- Крім того, заклади охорони здоров’я здійснюють профілактичні огляди дітей-переселенців дошкільного та шкільного віку.
- Додаткові послуги є офіційно платними для всіх верств населення, включаючи ВПО, та відповідно тарифікуються. Такі тарифи вивішені в закладах охорони здоров’я.
- У разі вимагання оплати за послуги, що гарантуються державою, варто звертатися до правоохоронних органів чи на гарячу лінію МОЗ України 0-800-801-333.


23. Чи існує координація між волонтерами та закладами охорони здоров’я для задоволення потреб в лікуванні хронічно хворих і паліативних хворих з числа ВПО з місцевих бюджетів?

- При МОЗ, як і при всіх ДОЗ облдержадміністрацій, створені оперативні гарячі штаби і лінії для швидкого реагування і забезпечення лікарськими засобами і виробами медичного призначення, закупленими за кошти державного бюджету, у тому числі, для задоволення потреб ВПО. Волонтери можуть звертатися саме до цих підрозділів МОЗ.
- З питань відсутності необхідних ліків та виробів медичного призначення в закладах охорони здоров’я пацієнти, які лікуються за державними цільовими програмами, можуть звернутися за телефонами «гарячої лінії» МОЗ України:
- (044) 518-47-11, (044) 226-22-05, (044) 200-07-85 (цілодобово),
- 0-800-801-333, (044) 200-07-81 (з 09.00 до 18.00 год.)
- 0-800-507-309 - цілодобова Урядова гаряча лінія
- 0-800-500-451 - Національна лінія телефону довіри з проблеми ВІЛ/СНІД – безкоштовна (безкоштовно)
- 0-800-50-30-80 - Безкоштовна гаряча телефонна лінія з питань туберкульозу24. Як забезпечуються ВПО, що мають пересаджені органи та потребують спеціального лікування і препаратів?

- Уряд України з резервного фонду державного бюджету виділив 25 471,42 тис. грн. для здійснення часткового відшкодування витрат, пов’язаних із забезпеченням лікарськими засобами та виробами медичного призначення хворих, що потребують лікування, з числа внутрішньо переміщених осіб, які прибули до м. Харкова та Харківської області.
- Станом на 10 листопада 2014 р. їх кількість становить 113 тис 742 особи
- Це питання регулюється розпорядженням КМУ від 12 листопада 2014 року №1094-р


25. Чи відслідковує МОЗ переміщення осіб з психічними розладами? та забезпечення їх необхідними ліками?

- На жаль, наразі в МОЗ немає можливості відслідковувати переміщення з психічними розладами. Якщо такі люди не знаходяться на стаціонарному лікуванні, то їх часто відслідкувати не може навіть дільничний лікар-психіатр. З паперовими формами медичної документації та статистичної звітності це неможливо. Тому як тільки вся документація буде комп'ютеризована, МОЗ зможе відслідковувати таких пацієнтів.


26. Чи забезпечує МОЗ переміщених осіб з психічними розладами необхідними ліками?

- Дієздатні особи з психічними розладами можуть перевестися (або опікуни недієздатних можуть перевести своїх підопічних) до медичних закладів цього профілю на звільнених територіях, або в інших регіонах, згідно з Законом про психіатричну допомогу. Для цього варто зареєструватися як ВПО, бажано мати амбулаторну карту.
- Що стосується закладів, що залишилися на тимчасово окупованих територіях, доступу до них наразі не має. МОЗ звертається до Міжнародного Червоного Хресту та міжнародних місій, що мають доступ до територій для забезпечення потреб таких закладів, і часткове покриття потреб наразі вдається.


27. Чи забезпечує МОЗ переміщених осіб з інвалідністю необхідними ліками?

- Як тільки особи з інвалідністю, що покинули зону бойових дій реєструються як внутрішньо переміщені особи в управлінні соціального захисту та стають на диспансерний нагляд, Забезпечення таких осіб необхідними ліками має відбуватися першочергово.
Поточні проекти
Украина онлайн Рейтинг@Mail.ru