Не залишити нікого осторонь: зупинити насильство щодо жінок та дівчат! » Благодійний Фонд Гореніе
Змінити Мову
» » Не залишити нікого осторонь: зупинити насильство щодо жінок та дівчат!

Не залишити нікого осторонь: зупинити насильство щодо жінок та дівчат!

Що для Вас 25 листопада?
Звичайний день? День народження Івана Нечуя-Левицького? Вдалий день для певних дій згідно місячного календаря? Чи щось інше?
Чому саме 25 листопада? Тому-що це Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок та день початку Кампанії 16 Днів Активізму проти ґендерно обумовленого насильства в Україні. Також це День пам’яті жертв Голодомору.

Можна з впевненістю стверджувати, що кожна особа знає про існування проблеми ґендерно обумовленого насильства в Україні та в цілому світі взагалі. Але досить сумно спостерігати за пасивністю щодо її вирішення.

В сучасному житті людина весь час кудись поспішає, іноді навіть не приділяє достатньо часу своїй родині та друзям. А можливо вони потребують підтримки чи допомоги. Можливо найкраща подруга кожного дня зазнає від чоловіка насильства, втратила самоповагу та надію на «спасіння». Можливо її врятує саме Ваша підтримка.
Можливо вона вважає, що це «нормальне життя» чи що «нічого з цим не поробиш». Можливо вона взагалі не розуміє, що зазнає насильства, або ж розуміє це, але не знає як можна себе захистити. І найстрашніше, - нею є кожна п’ята жінка в Україні.
Виходить, що одне з найбільш поширених порушень прав людини не отримує свого захисту, домінує практика замовчування про її наявність, прийняття її наявності, не звернення за допомогою…кривдники залишаються без покарання та продовжують здійснювати насильство. Таким чином з плином часу дана проблема не вирішується, а стає лише «тихим болем».
Саме тому кожного року проводиться Кампанія 16 Днів Активізму проти ґендерно обумовленого насильства в Україні. Це 16 днів, на протязі яких привертається увага громадськості до існування цієї проблеми, здійснюється закликання до попередження та ліквідації насильства, адже для вирішення проблеми окрім зусиль на рівні влади, міжнародних та громадських організацій, необхідні також зміни в свідомості кожного українця та розуміння, що насильство є абсолютно неприйнятним.
Кампанія 16 Днів Активізму проти ґендерно обумовленого насильства в Україні починається 25 листопада – у Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок, – і триває до Міжнародного дня прав людини, 10 грудня.

Ця Кампанія охоплює й інші ключові дати:
01 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
02 грудня – Міжнародний день боротьби за скасування рабства;
03 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими можливостями;
05 грудня – Міжнародний день волонтера в ім’я економічного і соціального розвитку;
06 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
09 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.
Таким чином символічно поєднано насильство між жінками та права людини, і наголошено, що насильство є кричущим порушенням прав людини, яке треба зупинити.

Трішки історії, або чому саме 25 листопада?
1960 рік, Домініканська Республіка, якою з 1930 року правив диктатор Трухільйо. Весь час головною зброєю диктатора були вбивства, залякування та провокації. Його гасло: "Той, хто не є мені другом, є моїм ворогом, і він обов'язково за це заплатить". За 30 років правління ніхто не наважувався будь-що зробити для припинення його знущань.

У 1959 році молоде покоління вирішило кинути виклик Трухільйо та створило «Рух 14 червня», спрямований проти його диктатури. Серед опозиціонерів були й сестри Мірабаль - Патрія, Мінерва та Марія-Тереза. Це були вродливі жінки, які відносились до еліти Домініканської Республіки, здобули чудову освіту та відкрито боролись за захист прав жінок. Чоловік Міневри був одним із керівників створеного Руху.
Хоча Рух й не був великим, місцеві жителі його майже не підтримували, але його учасники весь час переслідувались режимом Трухільйо та періодично потрапляли за грати. Неодноразово за ґрати потрапляли й Мінерва та Марія-Тереза.
Одного вечора, 25 листопада 1960 року, сестри поверталися з побачення зі своїми чоловіками, які в котрий раз перебували у в’язниці, але додому так і не доїхали. На шляху їх чекала засідка, яку організувала служба військової розвідки. Сестер та їхнього водія витягли з машини і палицями забили на смерть, а тіла скинули в урвище.
Саме ця подія викликала народний гнів, домініканці усвідомили обсяги існуючого беззаконня та вирішили відстоювати свої права. Саме цим своїм вчинком Трухільйо запустив механізм народного гніву. Через шість місяців після вбивства молодих жінок диктатор попрощався не лише із владою, а й з життям. Відтоді сестри Мірабаль стали народними героїнями, а цей день став символом світового визнання проблеми ґендерного насилля.
Факт прояву такої публічної жорстокості мав світовий резонанс. І в 1981 році, коли активістки жіночих рухів вирішили вибрати дату для того, щоб привернути більшу увагу громадськості до проблем насильства над жінками, вони згадали про 25 листопада 1960 року. Тоді і було вирішено в пам'ять про сестер Мірабаль, які не побоялися так сміливо і відкрито заявити про свої політичні права, відзначати день протесту проти насильства по відношенню до жінок щорічно 25 листопада. А ще через кілька років цей день став міжнародною датою.
З 1991 року 25 листопада є першим днем міжнародної кампанія 16 Днів Активізму проти ґендерно обумовленого насильства, започаткована активістами першого Інституту жіночого глобального лідерства.
17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок та запропонувала урядам, міжнародним і неурядовим організаціям в цей день проводити заходи, направлені на привернення уваги громадськості до цієї проблеми.
З 2001 року до міжнародної кампанії приєдналася і Україна.

Кожного дня жінки з усього світу зазнають насильства, і найчастіше жінки та дівчатка страждають не від незнайомців, а від своїх близьких. І це може тривати до нескінченності, якщо не здійснювати заходів щодо його подолання.

Давайте замислимось:
Що є насильством?
Можливо хтось це сприймає як звичайність?
Можливо хтось страждає, але не знає як вийти з цієї ситуації чи не вірить в інше життя?
Можливо й дехто дозволяє собі деякі насильницькі дії?
Можливо Вашим близьким, знайомим, колегам ….. необхідна Ваша допомога чи підтримка?
Тож давайте озернимося навкруги і визнаємо, що насильство щодо жінок і дівчат – не міф, а реальна проблема, яка потребує уваги та активних дій для вирішення!

Олена Манько
юрист ВБФ "ГОРЄНІЄ"

Украина онлайн Рейтинг@Mail.ru