Допомога малозабезпеченим сім’ям – все, що треба знати » Благодійний Фонд Гореніе
Змінити Мову
» » Допомога малозабезпеченим сім’ям – все, що треба знати

Допомога малозабезпеченим сім’ям – все, що треба знати

Допомога малозабезпеченим сім’ям – все, що треба знати

Як отримати допомогу малозабезпеченим сім’ям - детально розповіла юрист Всеукраїнського благодійного фонду “Горєніє” Яна Піявська.

Малозабезпечена сім’я. Це сім’я із середньомісячним загальним доходом нижче прожиткового мінімуму для сім'ї, з поважних або незалежних від неї причин.

Державна соціальна допомога таким сім’ям. Щомісячна. Надається у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї. Обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел протягом шести останніх місяців.

Прожитковий мінімум із травня по листопад 2017:
 • діти віком до 6 років – 1426 грн.;
 • діти віком від 6 до 18 років – 1777 грн.;
 • працездатні особи – 1684 грн.;
 • особи, які втратили працездатність – 1312 грн.

До складу такої сім'ї входять:
 • чоловік та дружина;
 • жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей;
 • усиновлені діти віком до вісімнадцяти років. Діти, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до двадцяти трьох років і не мають власних сімей;
 • неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи, що живуть разом із батьками;
 • непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які живуть разом із ними і перебувають на їх утриманні;
 • людина, яка живе разом із одиноким інвалідом I групи і доглядає за ним.

Також до складу сім'ї входять діти, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до двадцяти трьох років і не мають власних сімей, незалежно від місця проживання або реєстрації.

Люди на повному державному утриманні до складу сім'ї не включаються.

Заява про надання державної соціальної допомоги. Подається уповноваженим представником сім'ї до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації. Внутрішньо переміщені особи подають таку заяву за місцем фактичного проживання.

До заяви додаються:
 • документ, що посвідчує особу;
 • довідка про склад сім'ї;
 • декларація про доходи та майно всіх членів сім'ї. В декларацію не включаються державна соціальна допомога, субсидія за житлово-комунальні послуги, аліменти, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть участь в антитерористичній операції;
 • довідка про наявність та розмір земельної частки, тобто паю;
 • довідка встановленої форми про безпосередню участь в АТО.

Призначення допомоги. Із місяця звернення, якщо подані всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в наданні приймається протягом десяти календарних днів. Наступного дня допомогу надають уповноваженому представнику сім'ї. Рішення про відмову має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.

Розмір допомоги. Це різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом. Допомога не може перевищувати 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Допомога збільшується на кожну дитину віком до 13 років на 250 гривень. Для дитини віком від 13 до 18 років - на 500 гривень. Але навіть з урахуванням такого збільшення розміру, вона не може перевищувати прожитковий мінімум для сім’ї.

Строк. Допомога призначається на шість місяців. Одиноким непрацездатним особам, які не мають джерел до існування, її можуть призначити на строк визнання особи непрацездатною. Одинакам, які досягли 65-річного віку і не мають джерел до існування, допомогу можуть призначити довічно.

Допомогу не призначать у випадках, коли:
 • працездатні члени сім'ї не працюють, не служать, не навчаються за денною формою навчання протягом трьох місяців. Окрім людей, які визнані безробітними та за інформацією центру зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню. Людей, які доглядають за дітьми до досягнення ними трьох років або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку. Людей, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку. Людей, які надають соціальні послуги;
 • з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування. А також якщо хто-небудь протягом 12 місяців перед зверненням купив послуги або товари на суму, яка на час звернення 10-кратно перевищує прожитковий мінімум для сім'ї;
 • у власності чи володінні сім'ї є друга квартира або будинок, за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю. Або коли є більше одного автомобіля.

Допомогу можуть зменшити на 50 відсотків якщо сім’я не використовує можливості знаходження додаткових джерел для існування.

Виплата. Раз на місяць за місцем проживання уповноваженого представника. Допомогу виплачують державні підприємства зв'язку або перераховують на особовий рахунок уповноваженого представника.

Допомогу, не отриману своєчасно з вини сім'ї, можна отримати в наступному місяці, але не пізніше місяця після закінчення строку її призначення. Затримки з боку державного органу не допускаються. При переїзді сім'ї, виплата за попереднім місцем проживання припиняється.

За будь-яких питань - звертайтесь до юристів Всеукраїнського благодійного фонду «ГОРЄНІЄ»:

Skype:
yurist.gorenie.dp
yurist.gorenie.zp
yurist.gorenie.dn
yurist.gorenie.kh

Гарячалінія та Viber для усіхрегіонів: 050 044 56 01.
Kyivstar: 068 569 93 06,
Lifecell: 073 106 34 67.

Матеріал підготовлено Благодійною організацією «Всеукраїнський благодійний фонд «ГОРЄНІЄ» в межах реалізації гранту, наданого Проектом Ради Європи “Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні”.
Украина онлайн Рейтинг@Mail.ru